3 këshilla efikase për të provuar të krijoni sfond të zi të figurës

Ndonjëherë, mund të mësoheni me mënyrën se si duken fotot tuaja. Prandaj, ju planifikoni të ndryshoni sfondin e figurës në të zezë. Në këtë mënyrë, ju do të tërhiqni vëmendjen e njerëzve ose do ta përdorni për qëllime të tjera. Megjithatë, mund ta keni të vështirë ta bëni atë në fillim. Por mos u shqetëso më. Në këtë postim, ne do t'ju ndihmojmë ta ktheni sfondin e fotografisë tuaj të zezë shpejt dhe me lehtësi. Jo vetëm kaq, ne do të diskutojmë edhe se kur duhet ta bëni, në mënyrë që të informoheni më mirë. Me këtë, le të fillojmë tani këtë video për të bërë imazhe të errëta të sfondit.

Ndrysho sfondin e imazhit në të zezë

Pjesa 1. Kur kam nevojë për sfondin e imazhit të zi

Për të ditur se kur ndryshoni sfondin e figurës në të zezë, këtu është lista që duhet të dini:

◆ Kur dëshironi të përmirësoni kontrastin e elementeve të vendosura në sfondin e fotografisë. Në këtë mënyrë, ai mund të japë shikueshmëri dhe lexueshmëri më të mirë.

◆ Kur doni të theksoni ngjyrat. Sfondet e zeza zakonisht i bëjnë ngjyrat të shfaqen.

◆ Kur doni ta bëni foton tuaj të duket estetike dhe elegante. Meqenëse e zeza shpesh lidhet me sofistikimin dhe elegancën.

◆ Meqenëse një sfond i zi mund të ndihmojë në izolimin e një subjekti duke eliminuar shpërqendrimet.

◆ Kur krijoni imazhe për lloje të caktuara printimi ose ekrane dixhitale. Një sfond i zi mund të preferohet për të shmangur ndërhyrjen në dizajnin e përgjithshëm.

Pjesa 2. Si të bëni sfondin e një fotografie të zezë

Më në fund, e keni kuptuar qartë se kur duhet ta ndryshoni sfondin e figurës në të zezë. Tani, është koha për të mësuar se si të bëni një sfond fotografie të zezë duke përdorur mjete të besueshme.

Opsioni 1. Si të bëni një sfond fotografie të zezë me mbartësin falas të sfondit MindOnMap në internet

Së pari, ne kemi MindOnMap Pa pagesë për heqjen e sfondit në internet. Është një mjet online që ju lejon të ndryshoni sfondin e figurës në të zezë. Ai mbështet një gamë të gjerë formatesh fotografish si JPG, JPEG, PNG dhe më shumë. Është popullor për heqjen e sfondit në çdo imazh falas. Megjithatë, është gjithashtu i besueshëm kur bëhet fjalë për ndryshimin e ngjyrës. Ofron turbullira, të kuqe, të bardhë, jeshile, duke përfshirë të zezën, etj. Përveç kësaj, ju mund të ndryshoni sfondin tuaj duke përdorur një imazh tjetër. Ky mjet automatikisht e bën sfondin e imazhit tuaj transparent. Por ju mund të zgjidhni çfarë të fshini për të kënaqur nevojat tuaja. Tani, ja se si të krijoni një sfond të errët fotografish:

1

Vizitoni faqen zyrtare të MindOnMap Pa pagesë për heqjen e sfondit në internet. Klikoni "Ngarko imazhe" për të zgjedhur fotot nga të cilat do të hiqni sfondin.

Klikoni butonin Ngarko Imazhet
2

Pas kësaj, mjeti menjëherë do të zbulojë dhe heqë sfondin e fotografisë suaj. Tani, shkoni te seksioni Edit. Pastaj, nga skeda Ngjyra, zgjidhni opsionin Ngjyra e zezë.

Zgjidhni Edit dhe Black
3

Pasi të ndryshohet, është koha për të ruajtur rezultatin përfundimtar. Zgjidhni butonin Shkarko në pjesën e poshtme të ndërfaqes tuaj aktuale.

Zgjidhni Edit dhe Black

Opsioni 2. Si të ndryshoni sfondin e imazhit në të zezë duke përdorur remove.ai

Një mjet tjetër që mund të provoni për të transformuar sfondin e imazhit tuaj në të zezë është remove.ai. Ai përdor gjithashtu teknologji të AI që mund t'ju ofrojnë një rezultat transparent. Me të, ju mund të bëni fotografitë tuaja të sfondit të errët duke përshtatur paletën e ngjyrave sipas nevojave tuaja. Megjithatë, ky mjet nuk ju lejon të personalizoni zgjedhjen tuaj të heqjes. Plus, ju duhet të regjistroheni për të ruajtur rezultatin me cilësi të lartë. Këtu është një udhëzues i thjeshtë për t'u ndjekur:

1

Navigoni në faqen e internetit remove.ai. Nga atje, klikoni butonin ZGJIDH NJË FOTO ose tërhiqni dhe lëshojeni figurën.

2

Pastaj, klikoni mjetin Redaktues dhe klikoni Pamja e imazhit. Pastaj, shikoni për seksionin e paletës së ngjyrave.

Butoni i veglave të redaktimit
3

Tani, rregulloni paletën në të zezë. Më në fund, shtypni butonin Shkarko imazhin për ta ruajtur atë.

Rregullo paletën e ngjyrave

Opsioni 3. Konvertoni imazhin në sfond të zi me Photoshop

Photoshop është një nga programet më të njohura të redaktimit të imazheve për profesionistët. Lajmi i mirë është se ju gjithashtu mund të shtoni sfond të zi në foto duke e përdorur atë. Në fakt, madje mund ta bëni atë transparent, me teksturë dhe me ngjyra me sfonde të ndryshme hije. Gjithashtu ofron ngjyra të ndryshme sfondi që mund t'i përdorni. Sidoqoftë, nëse jeni fillestar, mund ta gjeni ndërfaqen e tij dërrmuese. Më tej, ju nevojitet një version premium i mjetit për ta aksesuar plotësisht dhe për ta përdorur atë për nevojat tuaja. Sidoqoftë, është ende një opsion i mirë.

1

Së pari, importoni imazhin në Photoshop. Klikoni File dhe zgjidhni Open nga menyja rënëse. Nga paleta e veglave në anën e majtë të ndërfaqes, zgjidhni mjetin e përzgjedhjes së shpejtë.

Opsioni i mjetit të përzgjedhjes së shpejtë
2

Tani, klikoni dhe mbani në të majtë dhe tërhiqni kursorin për të zgjedhur sfondin që dëshironi të ndryshoni. Pas kësaj, kërkoni Color Picker, i cili do të shërbejë si ngjyra juaj e sfondit.

Zgjedhësi i ngjyrave
3

Pastaj, zgjidhni opsionin e zi për ngjyrën e sfondit të imazhit tuaj. Më pas, shtypni butonin Delete në tastierën tuaj. Më pas, zgjidhni Ngjyra e Sfondit pranë seksionit Përdorimi. Shtypni OK.

4

Kur sfondi i fotografisë tuaj bëhet i zi, ruajeni punën tuaj tani. Shkoni te skeda Skedari dhe zgjidhni opsionin Ruaj si.

Ruaje si skedar

Dhe kështu është se si ta bëni sfondin e një fotografie të zezë me Photoshop. Edhe pse është metoda më e lehtë në Photoshop; disave u duket ende e mundimshme.

Veçori MindOnMap Pa pagesë për heqjen e sfondit në internet Heqja.ai Photoshop
Lloji i mjetit Online Online Softuer profesional për redaktimin e imazheve
Heqja e Sfondit Heqja automatike dhe manuale e sfondit me fuqi AI Heqja e sfondit me AI Heqja manuale e sfondit me mjete dhe opsione të ndryshme
Lehtësinë e përdorimit Miqësore për përdoruesit, me një ndërfaqe të thjeshtë në internet Ndërfaqja e përdoruesit miqësore për fillestarët Softuer i nivelit profesional me një kurbë mësimi më të pjerrët
Platforma e mbështetur i bazuar në ueb. Është i aksesueshëm nga çdo pajisje me lidhje interneti I bazuar në ueb, i aksesueshëm nga çdo pajisje me internet Softuer desktop për Windows dhe macOS
Kostoja Falas Abonimet mujore – $0.13/image Jetëgjatësia – $0.90/imazh Individual – $22,99/muaj

Pjesa 3. Pyetjet e shpeshta se si të ndryshohet sfondi i imazhit në të zi

Si të errësoj sfondin e një fotografie në iPhone tim?

Ka dy mënyra për të vendosur një sfond të zi në një foto në iPhone. Së pari, mund të përdorni modalitetin "Portret" kur fotografoni në pajisjen tuaj. Nga atje, zgjidhni opsionin Stage Light Mono. Ai automatikisht do ta bëjë të zi sfondin e fotografisë suaj të shkrepur ndërkohë që do ta mbajë subjektin të ndriçuar. E dyta është duke përdorur opsionin Edit në aplikacionin Photos. Më pas, rregulloni kontrastin në 100 ndërsa ndriçimin në -100.

Si mund ta ndryshoj ngjyrën e sfondit të një fotografie?

Ka metoda të ndryshme që mund të provoni për të ndryshuar ngjyrën e sfondit të figurës suaj. Një mjet i tillë është MindOnMap Pa pagesë për heqjen e sfondit në internet. Është 100% pa pagesë dhe ju lejon të ndryshoni sfondin në të zezë shumë shpejt. Ajo ofron ngjyra të ndryshme, si e bardha, blu dhe e kuqe, duke përfshirë të zezën dhe më shumë.

Si të bëj një sfond fotografie bardh e zi?

Së pari, duhet të kuptoni se një sfond bardh e zi do të thotë ta ktheni foton tuaj në një transparente. Tani, nëse dëshironi ta bëni imazhin tuaj bardh e zi, përdorni MindOnMap Pa pagesë për heqjen e sfondit në internet. Hyni në të përmes shfletuesit tuaj dhe më pas klikoni butonin Ngarko Imazhet. Mjeti do të zbulojë dhe heqë menjëherë sfondin e fotografisë suaj.

konkluzioni

Në fund, ju keni mësuar se si bëje sfondin e imazhit të zi. Mund të ketë shumë mënyra në internet. Megjithatë, ne renditëm mjetet më të besueshme në këtë postim. Ndër opsionet e ofruara, ka një mjet që bie më shumë në sy. Është MindOnMap Pa pagesë për heqjen e sfondit në internet. Është i lehtë për t'u përdorur, heq sfondin me një shpejtësi të shpejtë dhe, më e rëndësishmja, është 100% pa pagesë!

Krijoni hartën e mendjes

Krijoni hartën tuaj të mendjes ashtu siç dëshironi

MindOnMap

Një krijues i lehtë për t'u përdorur për hartën e mendjes për të nxjerrë vizualisht idetë tuaja në internet dhe për të frymëzuar kreativitetin!