Si të rregulloni një foto të turbullt me katër metodat më të lehta në PC dhe celular

Një foto e paqartë është një nga gjërat më frustruese që do të kishit. Veçanërisht kur e keni kapur atë foto në një ngjarje që ndodh një herë në jetë, si p.sh. një martesë, propozim, ditëlindje, etj., kjo rrethanë është pa dyshim trishtuese, veçanërisht për ata që presin të shohin rezultatin e asaj fotoje dhe , sigurisht, për ju që e kapët atë. Duke qenë se një problem i tillë është hasur nga shumë fotografë, profesionistë dhe aspirantë, ne kemi vendosur të japim zgjidhjet më të mira përmes këtij artikulli. Prandaj, le të shohim të gjithë si të rregulloni një foto të paqartë duke përdorur katër metoda të shkëlqyera që mund të përdorni online, offline dhe në telefonat celularë. Le ta kthejmë topin duke lexuar vazhdimisht përmbajtjen e mëposhtme.

Rregulloni fotografitë e paqarta

Pjesa 1. Mënyra më e mirë për të rregulluar cilësinë e fotografisë me metodën më të mirë në internet

Duke filluar me metodën më të disponueshme që mund të përdorni për këtë detyrë është një mjet online. Veglat e uebit janë më të mirat për përdoruesit që dëshirojnë një procedurë më të lehtë pasi nuk do të kenë nevojë të nënkuptojnë ndonjë instalim softueri të pajisjes së tyre. Prandaj, këtu është metoda më e mirë që mund të keni për të rregulluar cilësinë e fotografisë në internet.

Asgjë nuk e tejkalon madhështinë e kësaj MindOnMap Pa pagesë Përmirësuesi i Imazheve në internet kur bëhet fjalë për metodat online. Ky program fantastik ju mundëson të përmirësoni fotot tuaja si kurrë më parë. Ai përdor teknologjinë e inteligjencës artificiale që ju lejon të punoni me disa klikime dhe pa asnjë operacion shtesë. Për më tepër, në lidhje me fiksimin e imazheve të paqarta, MindOnMap Free Image Upscaler Online ju lejon të prodhoni skedarë fotografish më të qartë duke i përmirësuar dhe zmadhuar në mënyrë magjike. Ju mund t'i zmadhoni imazhet tuaja nga 2x, 4x, 6x dhe madje 8x madhësia e tyre origjinale, duke i ndihmuar ata të prodhojnë shfaqjen e tyre më të mirë pas rivendosjes së cilësisë së fotografisë. Për më tepër, nuk do të duhet të shqetësoheni për kufizimin, sepse pavarësisht se është një mjet falas, ai vjen pa kufizime në madhësinë, llojin dhe formatin e hyrjes.

Për më tepër, ky MindOnMap Free Image Upscaler Online ju lejon të përdorni të gjithë shfletuesit, duke përfshirë Safari, Microsoft Edge, Firefox, Chrome, etj. Ajo që është më mbresëlënëse është se, edhe pse ofron një shërbim falas, ky mjet ju lejon të shijoni një Prodhimi me ujëra në një ndërfaqe pa reklama dhe intuitive. Me këtë u tha, le të jemi të gjithë të dëshmojmë se si ky mjet në internet ju ndihmon me detyrën tuaj. Prandaj, këtu janë hapat e plotë por të thjeshtë se si të rregulloni fotot me rezolucion të ulët.

1

Arrijnë në MindOnMap Pa pagesë Përmirësuesi i Imazheve në internet faqen e internetit të produktit dhe shikoni Ngarko Imazhe butonin. Përpara se të ngarkoni imazhin duke klikuar butonin e përmendur, ju lutemi zgjidhni Zmadhimi opsioni që dëshironi. Pas kësaj, mund të shtypni butonin Ngarko imazhe për të sjellë foton që duhet të rregulloni në një proces të shpejtë importimi.

Online Zgjidhni Foto
2

Pasi imazhi të jetë ngarkuar, ju lutemi vini re se si është përmirësuar gjithashtu. Mjeti do të sigurojë një pamje paraprake të imazhit origjinal dhe atij dalës, tek i cili mund të mbështeteni për të parë dallimet e tyre. Gjithashtu, nuk jeni të kënaqur me zgjerimin për të cilin keni aplikuar më parë. Në këtë rast, ju ende mund të lundroni në Zmadhimi seksion dhe rizgjidh një opsion tjetër për të rregulluar cilësinë e imazhit në nivelin tjetër.

Zgjedhja e navigimit në internet
3

Më në fund, pas procedurës së shpejtë, tani mund të goditni Ruaj butonin për të aplikuar dhe ruajtur ndryshimet. Më pas, prisni që të kryhet procesi i ruajtjes dhe më pas kontrolloni foton tuaj të fiksuar.

Opsioni i ruajtjes në internet

Pjesa 2. Si të rregulloni fotot e paqarta në desktop

Ecja përpara është zgjidhja më e mirë jashtë linje që nuk duhet të humbisni në rregullimin e fotove tuaja. Ju prezantojmë me Adobe Photoshop. Është një softuer desktop që ofron shumë mjete të fuqishme për përmirësimin e fotografive. Dhe kur bëhet fjalë për rregullimin e fotove të paqarta, Photoshop është një nga ato që mund të mbështeteni shumë jashtë linje. Një nga teknikat fantastike të Photoshop-it për fiksimin e fotografive me cilësi të ulët është filtri i tij i zvogëlimit të dridhjeve, ku reduktimi i lëvizjes së turbullt është bërë efikas. Për më tepër, ky filtër mund të reduktojë shumë lëvizje të kamerës, të tilla si lëvizjet në formë harku, zigzag, racionale dhe lineare. Për më tepër, Photoshop përdor gjurmë të shumta turbullimi që lë të kuptohet për reduktimin e lëkundjes së kamerës së bashku me mjetet e tij të avancuara.

Sidoqoftë, nëse po filloni me një punë për përmirësimin e fotografive, mund ta gjeni të ngatërruar me Photoshop-in, pasi profesionistët e përdorin më së miri për shkak të disa teknikave. Sidoqoftë, këtu janë hapat e thjeshtuar që mund të ndiqni kur përdorni Photoshop.

1

Para së gjithash, duhet të siguroheni që desktopi juaj tashmë ka marrë Photoshop. Nëse po, mund ta hapni këtë redaktues fotografish, shtypni menjëherë Hapur menu, ngarkoni skedarin e fotove të turbullta dhe shikoni se si të rregulloni fotografitë me cilësi të keqe në Photoshop. Pasi të jetë ngarkuar fotografia, duhet të klikoni Filtro menunë dhe zgjidhni Mprehni skedën midis përzgjedhjeve. Pastaj, goditi Reduktimi i tundjes tab më pas.

Zgjedhja e mprehjes së Photoshop-it
2

Pasi të klikoni në Reduktimi i tundjes përzgjedhja, softueri do të funksionojë automatikisht për të përmirësuar foton tuaj. Prandaj, për të rregulluar pjesën e paqartë të fotografisë suaj, mund të vendosni Rrëshqitës nga Cilësimet e gjurmimit të turbullimit seksioni si dhe E avancuar rregullimet. Pas kësaj, shtypni butonin OK për të aplikuar ndryshimet.

Photoshop Fix Photo
3

Më në fund, mund ta eksportoni foton tuaj pas rregullimeve. Për ta bërë këtë, klikoni në Skedari tab dhe pastaj goditi Ruaj përzgjedhjen që shihni nga seksioni zbritës. Pastaj vazhdoni me eksportimin.

Pjesa 3. Metodat më të mira për të rregulluar fotografitë e paqarta në Android dhe iPhone

Si të rregulloni një foto të paqartë në Android

Nëse dëshironi të rregulloni videon tuaj të paqartë me një telefon Android, atëherë përdorimi i VSCO është një nga zgjedhjet më të mira. VSCO është një nga aplikacionet më të shquara të redaktimit të fotografive për një telefon Android dhe vjen me mjete dhe veçori të shumta që mund të përdorni. Për më tepër, ai gjithashtu ofron shumë filtra dhe efekte të bukura. Sidoqoftë, nëse dëshironi të konsumoni plotësisht atë që ofron ky aplikacion, duhet të blini versionin e tij me pagesë. Përndryshe, do të keni vetëm funksionalitete shumë të kufizuara me provën e tij falas. Megjithatë, të kesh këtë aplikacion për të rregulluar fotot e tua do të jetë më e lehtë vetëm nëse ndiqni hapat e mëposhtëm.

1

Shkoni në Play Store dhe shkarkoni këtë aplikacion në Android. Pasi ta instaloni me sukses, niseni atë dhe ngarkoni foton e paqartë nga galeria juaj e fotografive.

2

Pasi të ngarkohet fotografia, trokitni lehtë mbi Rrëshqitës simbol për të parë mjetet e rregullimit që mund të përdorni. Tani mund ta rregulloni imazhin tuaj të paqartë kur mjetet janë të disponueshme.

3

Tani, zgjidhni Mprehni zgjidhni, rregulloni mprehjen dhe trokitni lehtë mbi Tjetra butonin. Pas kësaj, eksportoni imazhin duke prekur Ruaj butonin.

Foto e rregullimit të VSCO

Si ta bëni një imazh më pak të turbullt në iPhone

Për celularin tuaj iOS, nuk do të kishte asgjë për të përdorur përveç Snapseed nëse kërkoni vetëm aplikacionin e përsosur. Pa dyshim, Snapseed mund të rregullojë foton e turbullt të kapur nga kamera juaj në një ndërfaqe të rregullt dhe të drejtpërdrejtë që është pa reklama. Lidhur me mjetet që ofron, ai ofron shtesë që mund t'i përdorni për detyrat tuaja të tjera të redaktimit të fotografive, si p.sh. prerje, akordim, balancim të bardhë, rrotullim, zgjerim, shërim dhe shumë të tjera. Sidoqoftë, Snapseed përmban një kurbë mësimi që është zhgënjyese për fillestarët. Përveç kësaj, ju rekomandojmë që shpesh herë t'i ruani modifikimet tuaja për të parandaluar humbjen e punës suaj aktuale. Megjithatë, ju lutemi shikoni hapat më poshtë nëse doni të dini se si ta bëni një foto më pak të paqartë me Snapseed.

1

Hapni foton tuaj në Snapseed dhe trokitni lehtë mbi Mjetet butonin në pjesën e poshtme të ekranit.

2

Pas kësaj, prekni Detajet ndër mjetet e treguara. Më pas, filloni të rregulloni Struktura dhe Mprehje opsionet në foton tuaj. Më pas goditi Shenjë kontrolli për të vazhduar me ruajtjen e fotos suaj.

3

Pasi të Shenjë kontrolli është trokitur, vazhdoni të eksportoni skedarin.

Foto e rregullimit të Snapseed

Pjesa 4. Pyetjet e shpeshta rreth rregullimit të fotove të paqarta

Pse janë fotot e mia të paqarta?

Ka shumë arsye pse fotot tuaja janë të paqarta. Por shumica e faktorëve që i bëjnë fotot tuaja të paqarta janë lentet e kamerës që janë të buta, objektet në lëvizje dhe dora e lëkundur e personit që bën foton.

A është e mundur të rregullohet cilësia e imazhit pa një aplikacion në Android?

Po. Ka telefona Android që kanë mjete të integruara redaktimi në aplikacionin e tyre të kamerës.

A do të thotë turbullimi i një fotoje përmirësimi i cilësisë?

Po. Të zbehësh një foto do të thotë ta përmirësosh atë pasi do t'ju duhet të rregulloni pikselimin.

konkluzioni

Siç thamë më parë, të kesh një foto të paqartë është zhgënjyese. Por tani që e dini si të rregulloni një foto të paqartë, nuk do të mërziteni më. Thjesht duhet të zbuloni mjetin e duhur për ju. Kështu, nëse nuk jeni rehat të instaloni softuer ose një aplikacion, atëherë MindOnMap Pa pagesë Përmirësuesi i Imazheve në internet është zgjedhja juaj më e mirë.

Krijoni hartën e mendjes

Krijoni hartën tuaj të mendjes ashtu siç dëshironi

Fillo

MindOnMap

Një krijues i lehtë për t'u përdorur për hartën e mendjes për të nxjerrë vizualisht idetë tuaja në internet dhe për të frymëzuar kreativitetin!

Krijoni hartën tuaj të mendjes