Како да поправите заматена слика со четири најлесни методи на компјутер и мобилен телефон

Викторија Лопез05 јануари 2023 годинаКако да

Заматената фотографија е една од најфрустрирачките работи што би ги имале. Особено кога сте ја снимиле таа фотографија на настан кој се случува еднаш во животот, како што е свадба, запросување, роденден итн., оваа околност е, без сомнение, тажна, особено за оние кои чекаат да го видат исходот од таа фотографија и , се разбира, за вас што го фативте. Со оглед на тоа што многу фотографи, како професионалци, така и аспиранти, наидоа на ваков проблем, решивме да ги пренесеме најдобрите решенија преку овој напис. Затоа, да видиме сите како да поправите заматена слика користејќи четири одлични методи што можете да ги користите онлајн, офлајн и на мобилни телефони. Ајде да се тркаламе топката со континуирано читање на содржината подолу.

Поправете заматени слики

Дел 1. Најдобар начин да се поправи квалитетот на фотографијата со најдобриот метод на Интернет

Почнувајќи со најдостапниот метод што можете да го користите за оваа задача е онлајн алатка. Веб-алатките се најдобри за корисници кои копнеат за побрза процедура бидејќи нема да треба да имплицираат каква било софтверска инсталација на нивниот уред. Оттука, тука е најдобриот метод што можете да го имате за да го поправите квалитетот на фотографијата на Интернет.

Ништо не ја надминува големината на ова MindOnMap Бесплатно унапредување на слики онлајн кога станува збор за онлајн методите. Оваа фантастична програма ви овозможува да ги подобрите вашите фотографии како никогаш досега. Користи технологија за вештачка интелигенција која ви овозможува да работите со неколку кликања и без никакви дополнителни операции. Понатаму, во врска со фиксирањето на матни слики, MindOnMap Free Image Upscaler Online ви овозможува да произведувате појасни датотеки со слики со магично подобрување и зголемување на истите. Можете да ги зголемувате вашите слики од 2x, 4x, 6x, па дури и 8x од нивната оригинална големина, помагајќи им да го направат својот најдобар приказ по враќањето на квалитетот на фотографијата. Згора на тоа, нема да треба да се грижите за ограничувањето, бидејќи и покрај тоа што е бесплатна алатка, таа доаѓа без ограничувања за големината, типот и форматот на внесувањето.

Покрај тоа, овој бесплатен MindOnMap за подобрување на сликите онлајн ви овозможува пристап до сите прелистувачи, вклучително и Safari, Microsoft Edge, Firefox, Chrome, итн. Она што е поимпресивно е што, иако нуди бесплатна услуга, оваа алатка ви овозможува да уживате во не- Излез со воден жиг во интуитивен интерфејс без реклами. Со тоа што е кажано, ајде сите да бидеме сведоци како оваа онлајн алатка ви помага со вашата задача. Затоа, еве ги целосните, но едноставни чекори за тоа како да поправите фотографии со ниска резолуција.

1

Постигнете до MindOnMap Бесплатно унапредување на слики онлајн веб-страница на производот и видете го Поставете слики копче. Пред да ја поставите сликата со кликнување на споменатото копче, ве молиме изберете го Зголемување опција што ја сакате. После тоа, можете да го притиснете копчето Постави слики за да ја донесете фотографијата што треба да ја поправите во брз процес на увоз.

Онлајн Изберете фотографија
2

Откако сликата е поставена, ве молиме забележете како таа е исто така подобрена. Алатката ќе обезбеди преглед на оригиналната и излезната слика на која можете да се потпрете за да ги видите нивните разлики. Исто така, не сте задоволни од проширувањето за кое претходно аплициравте. Во тој случај, сè уште можете да се движите низ Зголемување дел и повторно изберете друга опција за да го поправите квалитетот на сликата на следното ниво.

Избор на онлајн навигација
3

Конечно, по брзата процедура, сега можете да го погодите Зачувај копче за да ги примените и зачувате промените. Потоа, почекајте да заврши процесот на зачувување, а потоа проверете ја вашата фиксна фотографија.

Онлајн опција за зачувување

Дел 2. Како да ги поправите заматените фотографии на работната површина

Одете напред е најдобриот офлајн избор што не треба да го пропуштите при поправање на вашите фотографии. Ве запознаваме со Adobe Photoshop. Тоа е десктоп софтвер кој обезбедува многу моќни алатки за подобрување на фотографиите. И кога станува збор за поправање на заматени фотографии, Photoshop е оној на кој можете многу да се потпрете офлајн. Една од фантастичните техники на Photoshop за фиксирање на слики со низок квалитет е неговиот филтер за намалување на тресењето, каде што намалувањето на заматените движења стана ефикасно. Понатаму, овој филтер може да намали многу движења на камерата, како што се лак, цик-цак, рационални и линеарни движења. Покрај тоа, Photoshop користи бројни траги за замаглување кои укажуваат на намалување на тресењето на камерата поставено заедно со неговите напредни алатки.

Меѓутоа, ако започнувате со работа за подобрување на фотографиите, може да ви биде збунувачка со Photoshop, бидејќи професионалците најдобро ја користат поради некои технички карактеристики. Сепак, тука се поедноставените чекори што можете да ги следите кога користите Photoshop.

1

Прво и основно, треба да бидете сигурни дека вашата работна површина веќе има добиено Photoshop. Ако е така, можете да го стартувате овој уредувач на фотографии, веднаш притиснете го Отвори менито, поставете ја матна фото-датотека и видете како да поправите слики со лош квалитет во Photoshop. Откако фотографијата е поставена, мора да кликнете на Филтер менито и изберете го Изостри таб меѓу селекциите. Потоа, удри го Намалување на тресењето табот потоа.

Photoshop Sharpen Избор
2

Откако ќе кликнете на Намалување на тресењето избор, софтверот автоматски ќе работи за да ја подобри вашата фотографија. Оттука, за да го поправите заматениот дел од вашата фотографија, можете да го поставите Лизгачи од Поставки за замаглување на трага делот како и на Напредно прилагодувања. После тоа, притиснете го копчето ОК за да ги примените промените.

Фотографија за поправка на Photoshop
3

Конечно, можете да ја извезете вашата фотографија по прилагодувањата. За да го направите тоа, кликнете на Датотека табот и потоа притиснете го Зачувај избор што го гледате од паѓачкиот дел. Потоа, продолжете со извозот.

Дел 3. Најдобри методи за поправање на заматени слики на Android и iPhone

Како да поправите заматена фотографија на Андроид

Ако сакате да го поправите вашето заматено видео со телефон со Android, тогаш користењето на VSCO е еден од најдобрите избори. VSCO е една од највпечатливите апликации за уредување фотографии за телефон со Android и доаѓа со повеќе алатки и функции што можете да ги користите. Понатаму, нуди и многу убави филтри и ефекти. Меѓутоа, ако сакате целосно да го консумирате она што го нуди оваа апликација, мора да ја купите нејзината платена верзија. Во спротивно, ќе имате само многу ограничени функционалности со неговиот бесплатен пробен период. Сепак, да ја имате оваа апликација за да ги поправите вашите фотографии ќе биде полесно само ако ги следите чекорите подолу.

1

Одете во Play Store и преземете ја оваа апликација на вашиот Android. Откако успешно ќе ја инсталирате, стартувајте ја и поставете ја заматената фотографија од вашата фотогалерија.

2

Откако ќе се постави фотографијата, допрете го Лизгач симбол за да ги видите алатките за прилагодување што можете да ги користите. Сега можете да ја поправите вашата заматена слика кога алатките се достапни.

3

Сега, изберете го Изостри изберете, прилагодете го острењето и допрете го Следно копче. После тоа, извезете ја сликата со допирање на Зачувај копче.

VSCO Поправи фотографија

Како да направите слика помалку заматена на iPhone

За вашиот мобилен iOS, нема да има што да користите освен Snapseed ако само ја барате совршената апликација. Без сомнение, Snapseed може да ја поправи заматената фотографија снимена од вашиот фотоапарат во уреден и јасен интерфејс кој е без реклами. Што се однесува до алатките што ги нуди, тој обезбедува дополнително што можете да го користите за вашите други задачи за уредување фотографии, како што се сечење, местење, баланс на белата боја, ротирање, проширување, лекување и многу повеќе. Сепак, Snapseed содржи крива за учење што е фрустрирачко за почетниците. Покрај тоа, ви препорачуваме често да ги зачувувате вашите уредувања сега и тогаш за да спречите губење на вашата тековна работа. Сепак, погледнете ги чекорите подолу ако сакате да знаете како да направите фотографија помалку заматена со Snapseed.

1

Стартувајте ја вашата фотографија во Snapseed и допрете го Алатки копче на долниот дел од екранот.

2

После тоа, допрете го Детали меѓу прикажаните алатки. Потоа, почнете да го прилагодувате Структура и на Острење опции на вашата фотографија. Потоа удри во Знак за штиклирање да продолжите со зачувување на вашата фотографија.

3

Откако на Знак за штиклирање е допрено, продолжете со извоз на датотеката.

Snapseed Fix Photo

Дел 4. Најчесто поставувани прашања за поправање заматени фотографии

Зошто моите фотографии се матни?

Постојат многу причини зошто вашите фотографии се матни. Но, повеќето од факторите што ги прават вашите фотографии заматени се леќите на камерата што се меки, предметите што се движат и треперењето на раката на лицето што ја фотографира.

Дали е можно да се поправи квалитетот на сликата без апликација на Android?

Да. Постојат Android телефони кои имаат вградени алатки за уредување во нивната апликација за камера.

Дали обезматувањето на фотографијата значи подобрување на квалитетот?

Да. Да се избрише фотографија значи да се подобри бидејќи ќе треба да ја поправите пикселацијата.

Заклучок

Како што рековме претходно, имањето матна фотографија е фрустрирачко. Но, сега кога знаете како да поправите заматена слика, нема повеќе да се нервирате. Треба само да ја откриете вистинската алатка за вас. Така, ако ви е непријатно да инсталирате софтвер или апликација, тогаш MindOnMap Бесплатно унапредување на слики онлајн е вашиот најдобар избор.

Направете умствена мапа

Направете ја вашата умствена мапа како што сакате

Почни

MindOnMap

Лесен за употреба креатор на мапирање на мислите за визуелно да ги нацрта вашите идеи онлајн и да инспирира креативност!

Направете ја вашата умствена мапа