Како да ја зголемите резолуцијата на сликата користејќи ги четирите предвидени алатки за подобрување на сликата онлајн и офлајн

Викторија Лопез22 декември 2022 годинаКако да

Зголемувањето на резолуцијата на сликата стана интелигентно дејство за вашата фотографија да изгледа одлично! Сепак, мораме да признаеме дека многумина сè уште користат лево-зад камери, дури и со тоа колку е напредна нашата технологија денес. Многумина не можат да си дозволат да купат високо стандардизирани телефони со камера. Или тоа е дека не сите луѓе ја гледаат потребата да се здобијат со тоа бидејќи имаат поважни работи на кои треба да им се даде приоритет. Без оглед на причината, постои едно нешто за кое сме сигурни, многумина сè уште претпочитаат или, треба да кажеме, се подготвени да го зголемат квалитетот на сликата. Затоа, како да ја зголемите резолуцијата на фотографијата уште подобро? Оттука, подготвивме упатства за подобро зголемување на резолуцијата на сликата и најдобри алатки.

До крајот на оваа статија, ќе имате две најдобри решенија за онлајн и уште две за вашите офлајн претпочитања. Затоа, без дополнително поздравување, ајде да ја започнеме оваа возбудлива презентација. И ве молиме уживајте во разбирањето на прекрасните информации и упатства што ги имаат овие алатки.

Зголемете ја резолуцијата на сликата

Дел 1. Како да ја зголемите резолуцијата на сликата со двете најочекувани онлајн алатки

1. MindOnMap Бесплатно унапредување на слики онлајн

MindOnMap Бесплатно унапредување на слики онлајн е восхитувачка алатка за бесплатно претворање на слики со ниска резолуција во висока резолуција преку Интернет. Ќе се изненадите што, како и другите онлајн алатки, можете да пристапите до оваа најочекувана програма за зголемување на резолуцијата на сликата со сите видови прелистувачи. Згора на тоа, сигурно ќе бидете импресионирани колку е мазна процедурата, што и покрај тоа што е бесплатна алатка, MindOnMap нема да ви дозволи да гледате никакви реклами на својата страница. Да не ги спомнуваме трите лесни чекори со кои треба само да се придржувате за да го добиете очекуваниот квалитетен резултат. Понатаму, MindOnMap Free Image Upscaler Online има многу јасен интерфејс што дури и ученик од основно образование може да го разбере.

Во меѓувреме, кога станува збор за зголемување на резолуцијата, MindOnMap ви овозможува да ја зголемите резолуцијата на вашата фотографија до 3000x2400 px. Може да ја зголеми големината на вашата датотека од 2x, 4x, 6x, па дури и 8x од оригиналната големина додека ја користи својата технологија напојувана со вештачка интелигенција! Користејќи го овој уредувач на фотографии, се обложуваме дека ќе бидете воодушевени од неговите уникатни функции и другите производи што ги нуди оваа програма.

Како да направите слика со поголема резолуција со MindOnMap

1

Истражете ја нејзината почетна страница

Прво и основно, стартувајте го вашиот прелистувач и одете на јазичето за пребарување URL. Потоа, напишете www.mindonmap.com. Откако ќе стигнете до почетната страница, кликнете на трите линии лоцирани во горниот десен агол и изберете го Производи опција. Сега, притиснете го паѓачкиот симбол со стрелка и изберете го Бесплатно подобрување на сликата од изборите под Алатка за слика.

Страна за производи со памет
2

Поставете фотографија

Сега кога сте на избраната страница на производот, подгответе ја фотографијата што треба да ја подобрите додека ја поставувате. Кликнете на Поставете слики картичката од страницата и изберете ја фотографијата од вашиот локален диск. Ве молиме имајте предвид дека можете исто така да ја повлечете датотеката со фотографии од вашата галерија и едноставно да ја пуштите на интерфејсот за да ја поставите.

Ум Постави фотографија
3

Подобрете ја сликата со низок пиксели

Додека фотографијата сè уште се прикачува, алатката веќе работи на подобрување на сликата. Значи, откако ќе биде поставена, вашата датотека е веќе подобрена, бидејќи ќе ја видите разликата преку преглед. Сепак, можете внимателно да ја разгледате поставката или конкретното зголемување и да изберете дали сакате да ја зголемите вашата датотека.

Фотографија за зголемување на умот
4

Зачувајте го излезот

Толку едноставно, сега можете да кликнете на Зачувај копче за преземање на вашата ново подобрена слика. Имајте предвид дека овој процес на зачувување ќе ви овозможи да ја преземете фотографијата. После тоа, проверете ја галеријата на датотеки за преземената слика.

Умот зачувај фотографија

2. Фотор

Друга очекувана алатка која може бесплатно да конвертира слики со ниска резолуција во висока резолуција онлајн е овој Fotor. Оваа онлајн програма е исполнета со напредни функции за диета со фотографии кои се означуваат заедно со други функции кои можат да управуваат со големината, бојата, осветленоста и позадината на сликата. Да, Fotor е бесплатна алатка се додека ја користите нејзината бесплатна пробна верзија, но за жал доаѓа со ограничено време. Така, ако сакате да го знаете процесот на подобрување на фотографијата со помош на Fotor, видете ги чекорите подолу.

1

Првично, прелистајте ја страницата за производот на алатката и регистрирајте сметка за да започнете. Откако ќе завршите, кликнете на Отворете слика копче за да ја прелистувате и прикачите фотографијата што треба да ја подобрите.

Fotor Upload Photo
2

Значи, ова е како да ги вратите фотографиите со ниска резолуција во Fotor. Штом фотографијата е ставена, алатката ќе ви овозможи да се движите до нејзиниот кориснички интерфејс. Од таму, удри во 1-Допрете Подобри копче од опциите на левата страна. Исто така, притиснете ја алатката Super Resolution Enlarger за многу подобро подобрување.

Fotor Enhance Download Photo
3

После тоа, кликнете на Преземи копче за зачувување и извоз на вашата подобрена фотографија.

Дел 2. Како да се надгради резолуцијата на фотографии во две десктоп програми

1. Adobe Photoshop

Кога станува збор за професионални шеми за уредување фотографии, Adobe Photoshop е навистина еден од најдобрите ширум светот. Не е ни чудо што многу луѓе сакаат да го користат и запознаат, бидејќи има сè за што би се грижел уредувачот на слики. Сепак, како што многумина сакаат да го имаат, некои сепак претпочитаат да избегнуваат да го стекнат. Зошто? Тоа е поради неговата цена. Друга работа што оваа алатка може да ја подобри е нејзиниот процес на уредување фотографии. Неговото користење им даде на другите не толку лесна процедура, како што многумина мислат, бидејќи има предизвикувачки интерфејс за почетници. Сепак, многу професионалци го прават овој софтвер нивно најдобро решение поради неговите бројни алатки за подобрување. Има карактеристики како што е менувач на големината на сликата, каде што можете да ја зголемите вашата слика до 200% повисоко од нејзината оригинална големина. Згора на тоа, нуди и многу уникатни комплети кои се применливи и за вашите видео датотеки. Неверојатно, нели? Оттука, ајде сега да имаме поедноставени упатства за тоа како да ја зголемите резолуцијата на сликите во Photoshop со гледање на следнава содржина подолу.

1

Прво и основно, мора да го имате инсталирано овој Photoshop на вашиот десктоп компјутер. Ако е така, стартувајте го овој софтвер и поставете ја фотографијата што сакате да ја подобрите. После тоа, лебди на табулаторот Уреди и притиснете го Преференци опција. Сега, скролувајте го глувчето надолу од Преференци опција и изберете ја Технолошки прегледи селекција.

2

После ова, погледнете ги на десната страна на интерфејсот и вклучете го Овозможи Зачувај детали 2.0 Зголемување на резолуцијата кутија под Технолошки прегледи дел. Потоа, за да ги примените модификациите, кликнете на добро копче после.

Опција за претпочитање на Photoshop
3

Следејќи го претходниот чекор, вистинската фиксација на сликата со ниска резолуција. За почеток, притиснете го делот Image и изберете го Големина на слика мени за да ги изнесете поставките за менувачот на големината на mage. Потоа, движете се на Ширина, димензии, и Висина на фотографијата според вашата потреба. Потоа, штиклирајте го Репримерок кутија и сменете ја во Зачувај ги деталите 2.0 од Автоматски селекција. Сега не заборавајте да кликнете на добро копчето и зачувајте ја новоподобрената фотографија.

Опција за подобрување на Photoshop

2. Lightroom

Друг софтвер што заслужува да се користи офлајн е Lightroom. Тоа е уште една алатка во сопственост на Adobe Photoshop која доаѓа со функција за зголемување на резолуцијата на сликата. Всушност, овој софтвер може да ги унапреди фотографиите во беспрекорно висок излез користејќи ја функцијата Супер резолуција. Згора на тоа, поддржува многу различни формати на слики, како што се TIFF, PNG, DNG и JPG. Затоа, тука се чекорите за тоа како да уредувате фотографии со јасност со користење на Lightroom.

1

Стартувајте го Lightroom на вашата работна површина и отворете ја вашата фотографија со неа.

2

Сега кликнете со десното копче на фотографија и изберете го Подобрете опција.

3

После тоа, удри го Супер резолуција опција и притиснете на Подобрете копче.

Фотографија за подобрување на Lightroom

Дел 3. Најчесто поставувани прашања за зголемување на резолуцијата на сликата

Дали зголемувањето на резолуцијата на сликата значи да се направи поголема?

Да. Зголемувањето на резолуцијата на сликата автоматски ќе значи дека ја зголемувате големината на датотеката. Тоа е затоа што додавате елементи на фотографијата.

Кое е најдоброто ниво на резолуција за слика?

Зависи од тоа каде ќе се користи сликата. Така, најдобрата резолуција е 300 пиксели на инч.

Зошто мојата фотографија се претвори во друг формат по зголемувањето на резолуцијата?

Постојат алатки за зголемување на резолуцијата што поддржуваат само еден или единствен формат за излез на слика. Затоа, ако користите ваков вид алатка, нема да имате избор освен да го имате истиот формат што го произведува.

Заклучок

Штотуку ви покажавме и ве научивме како да се зголеми резолуцијата на сликата со двете платформи. Сега можете да ја завршите вашата задача за подобрување на фотографиите како и да сакате. Ако си дозволите да ги имате двете одлични алатки на Adobe, тогаш користете ги. Меѓутоа, ако сакате едноставна и прифатлива алатка, тогаш одете на онлајн алатките, особено MindOnMap Бесплатно унапредување на слики онлајн.

Направете умствена мапа

Направете ја вашата умствена мапа како што сакате

Почни

MindOnMap

Лесен за употреба креатор на мапирање на мислите за визуелно да ги нацрта вашите идеи онлајн и да инспирира креативност!

Направете ја вашата умствена мапа