Како да ја направите позадината на сликата транспарентна [5 начини]

Викторија Лопез02 февруари 2024 годинаКако да

Да се направат фотографии транспарентни изгледа тешка задача за некои луѓе. Многумина мислат дека им требаат барем вештини за графички дизајн. Ако сте еден од нив, не грижете се. Постојат тони едноставни методи со кои можете да се обидете да го постигнете ова. Така, во овој пост, ќе ве научиме како да направите транспарентна позадина на фотографијата. Не само тоа, туку ги споделивме и 5-те најдобри алатки од кои можете да изберете за да креирате транспарентна позадина. Следете ги внимателно чекорите за да ја користите алатката на најефикасен начин направете ја позадината на сликата транспарентна.

Како да ја направите позадината на сликата транспарентна

Дел 1. Зошто треба да ја направам позадината на сликата транспарентна

Да се конвертира слика во проѕирна позадина е полесно отколку што мислите. Но, пред тоа, запознајте се со некои од причините зошто можеби сакате да го направите тоа. Еве неколку вообичаени причини:

◆ Транспарентните позадини овозможуваат сликата беспрекорно да се интегрира со различни позадини. Ова е особено корисно во дизајнот. Особено ако сакате сликата да изгледа како природно да припаѓа во одредена поставка.

◆ Логоата и иконите често имаат корист од проѕирните позадини. Ова им помага на овие елементи да се истакнат на различни површини.

◆ Во веб дизајнот, вообичаено се користат проѕирни позадини за слики кои треба хармонично да се спојат со целокупниот дизајн на веб-локација. Ова ја подобрува визуелната привлечност и професионалноста на страницата.

◆ Кога креирате презентации или графики, отстранувањето на позадината може да ја направи сликата поразновидна. Ви овозможува да ја поставите сликата на различни слајдови или дизајни без да се грижите за некомпатибилни позадини.

◆ Транспарентните позадини се од витално значење за преклопување на една слика на друга.

Дел 2. Направете ја позадината на фотографиите транспарентна со бесплатниот онлајн отстранувач на заднина MindOnMap

Прво, имаме Бесплатен онлајн отстранувач на позадина MindOnMap. Тоа е веб-базирана платформа која ви овозможува бесплатно да ги отстранувате позадините. Кога ќе ја отстраните позадината користејќи ја, таа веднаш ќе ја направи вашата слика транспарентна. Плус, процесот на отстранување е многу брз поради неговата вештачка интелигенција технологија. Освен тоа, поддржува различни формати на фотографии како JPG, JPEG, PNG и многу повеќе. Тоа значи дека можете да направите проѕирна позадина од која било слика. Понатаму, ако не сте задоволни, можете да изберете што да избришете на вашите фотографии. Исто така, ако сакате, можете да ја промените бојата на вашата позадина. Засега, ќе ве научиме како да направите проѕирна позадина користејќи ја оваа алатка.

1

За почеток, упатете се кон Бесплатен онлајн отстранувач на позадина MindOnMap официјална страница. Следно, притиснете го копчето Постави слики за да ја увезете датотеката што сакате да ја направите транспарентна позадина.

Притиснете го копчето за испраќање слики
2

Почекајте алатката да ја обработи вашата слика. На десниот дел, ќе го видите прегледот на проѕирната позадина на вашата слика.

Преглед на проѕирна позадина на сликата
3

Откако ќе завршите, зачувајте го конечниот излез со кликнување на копчето Преземи на долниот дел од вашиот тековен интерфејс. И тоа е тоа!

Преземете ја сликата транспарентна позадина

Дел 3. Направете ја позадината на сликата транспарентна користејќи Canva

Друга алатка што можете да ја испробате е најпопуларната алатка за графички дизајн. Многумина го користат за правење презентации, објави на социјалните мрежи, видеа, логоа и многу повеќе. Со него, можете исто така да ја направите транспарентна позадината на вашата слика. Додаде нова функција каде што можете да ја отстраните позадината. Така да го направите транспарентен, и можете да го користите за вашите потреби. Но, имајте предвид дека ви треба Canva Pro за да пристапите до оваа премиум функција. Сега, за да дадете проѕирна позадина на сликата со неа, еве како:

1

Отворете ја Canva на прелистувач и поставете ја сликата што сакате да има проѕирна позадина. Кликнете на Креирај дизајн и изберете Увези датотека на дното.

Увезете слика
2

Потоа, притиснете го Уреди фотографија во долниот лев дел од вашата фотографија. На следниот интерфејс, кликнете BG Remover.

3

Почекајте додека Canva не ја направи вашата фотографија транспарентна. Откако ќе бидете задоволни, кликнете на Зачувај за да го извезете во вашата локална меморија. И тоа е тоа!

Отстрани и зачувај

Дел 4. Дајте слика транспарентна позадина со Microsoft PowerPoint

Друг метод што можете да го користите за да направите транспарентна позадина на сликата е PowerPoint. Тоа е првенствено софтвер за презентација. Сепак, тој нуди некои основни можности за уредување. Една од нив е способноста да се направи транспарентна позадината на сликата. Можеби не е толку софистицирана или посветена алатка за графички дизајн. Сепак, тој обезбедува едноставен и лесен начин за постигнување на овој ефект. И така, еве како да направите транспарентна позадина на сликата во PowerPoint:

1

Стартувајте Microsoft PowerPoint на вашиот компјутер. Отворете ја презентацијата каде што сакате да работите со вашата слика.

2

Одете до слајдот каде што сакате да ја додадете сликата. Кликнете на картичката Вметни, а потоа изберете Слики за да ја вметнете вашата слика.

Вметнете фотографија
3

Кликнете на вметнатата слика, а потоа кликнете на јазичето Формат што ќе се појави на врвот. Потоа, пронајдете и кликнете Отстрани позадина. PowerPoint автоматски ќе ја открие и отстрани позадината.

Одете во јазичето Формат
4

Приспособете го изборот со влечење на рачките или користејќи ги Обележите области за чување и означете области за отстранување. Откако ќе се подготвите, кликнете на копчето Зачувај промени.

Притиснете го копчето Keep Changes
5

Конечно, можете да кликнете со десното копче на сликата и да изберете Зачувај како слика. Изберете локација на вашиот компјутер за да ја извезете сликата.

Зачувај како слика

Дел 5. Како да поставите транспарентна позадина на слика со Adobe Express

Следно, може да користите и Adobe Express. Оваа алатка има многу слични карактеристики на Canva. Но, има Брзи дејства, каде што можете отстранете ја позадината како сакаш. По процесот на отстранување, нуди алатки за уредување за дополнително да го приспособите. Можете да ја промените заднината, да додавате графика и така натаму. Но, имајте предвид дека треба да се регистрирате за да го направите тоа и да ја преземете вашата слика со проѕирна позадина. Сега, научете како да добиете слика со проѕирна позадина користејќи ја:

1

Одете на официјалната страница на Adobe Express Free Image Background Remover. Потоа, кликнете на копчето Подигнете ја вашата фотографија.

Поставете копче за вашата фотографија
2

Следно, кликнете на Прелистување или едноставно повлечете и пуштете ја вашата фотографија. Потоа, алатката ќе започне да ја отстранува позадината за вас. Како резултат на тоа, позадината ќе биде транспарентна.

Отстранета позадина
3

Конечно, можете да ја преземете или отворите сликата во Adobe Express. За да го извршите, мора да се регистрирате. И тоа е тоа!

Дел 6. Претворете ја сликата во проѕирна позадина со LunaPic

Уште едно решение за додавање транспарентна позадина на сликата е користењето на LunaPic. Тоа е едно од најдобрите и брзи поправки за потребите на вашите слики. И можете да го користите за сменете ја позадината на сликата во црна. Со него, не мора да се регистрирате за да ги користите неговите функции. Исто така е потполно бесплатен за користење. Исто така, ви овозможува да прикачувате слики од вашиот компјутер, облак или социјални медиуми. Сепак, можеби нема да одговара на вкусот на некои почетници поради неговите огромни алатки. Плус, можеби не е погоден за позадини со сложени детали. И покрај тоа, сепак вреди да се проба.

1

Одете на главната веб-страница на LunaPic. Одете до Постави и кликнете на копчето Избери датотека.

Изберете Опција за датотека
2

Откако ќе ја поставите вашата слика, одете на јазичето Уреди. Потоа, пронајдете и изберете Транспарентна позадина.

Опција за транспарентна позадина
3

Сега, кликнете на позадината на вашата слика. Алатката ќе ја претвори вашата избрана област во проѕирен дел.

Отстранета заднина на сликата
4

Кога ќе бидете подготвени, кликнете на копчето Зачувај за да ја извезете вашата слика на вашиот компјутер. И еве го имаш!

Дел 7. Најчесто поставувани прашања за тоа како да се направи проѕирна позадина на сликата

Како да конвертирам PNG-датотека во проѕирна позадина?

Постојат неколку начини да направите вашата PNG-датотека да има транспарентна позадина. Една таква алатка која може да ви помогне е Бесплатен онлајн отстранувач на позадина MindOnMap. Тоа ви овозможува да направите проѕирна позадина од какви било слики, вклучително и PNG-датотеки, без никаков трошок.

Како можам да ја отстранам белата позадина од сликата?

Повеќето од алатките дадени погоре ќе ви овозможат да ја отстраните белата позадина од вашата слика. Но, алатката што силно ја препорачуваме е Бесплатен онлајн отстранувач на позадина MindOnMap. Лесен е за користење и бесплатен.

Како да конвертирате слика со бела позадина во проѕирна позадина?

Трансформирањето на вашата бела позадина на сликата во проѕирна е полесно отколку што мислите. За тоа може да се користат методите споменати погоре. Ако сакате метод без проблеми, користете Бесплатен онлајн отстранувач на позадина MindOnMap. Поставете ја вашата датотека и алатката ќе ја направи вашата позадина транспарентна за момент.

Како да се направи транспарентна позадина на сликата во Google Slides?

Во Google Slides, кликнете на сликата. Потоа, изберете Формат опции и поставете го лизгачот Транспарентност.

Како да ги направите позадините на сликите транспарентни во Word?

Во Word, кликнете за да ја изберете сликата. Следно, одете во Формат > Боја > Постави транспарентна боја. Конечно, кликнете на белата позадина.

Заклучок

Да заклучиме, тоа е како да креирате слика со проѕирна позадина користејќи некои од најдобрите алатки денес. Досега можеби сте одлучиле какво решение ќе пробате. Сепак, ако претпочитате бесплатен и лесен за употреба метод, препорачуваме Бесплатен онлајн отстранувач на позадина MindOnMap. Со него, без оглед на типот на корисник, можете да уживате во користењето без никакви трошоци. Затоа, обидете се сега направете ја позадината на сликата транспарентна и дознајте повеќе за неговите способности!

Направете умствена мапа

Направете ја вашата умствена мапа како што сакате

MindOnMap

Лесен за употреба креатор на мапирање на мислите за визуелно да ги нацрта вашите идеи онлајн и да инспирира креативност!