Видете Крајна временска рамка за планирање свадба и листа за проверка

Џејд Моралес31 август 2023 годинаЗнаење

Дали сте меѓу организаторите или планерите кои мора да создадат совршен свадбен план? Тешко е да се започне, особено ако не знаете како да креирате организиран настан. Во тој случај, постот ќе ви биде од голема помош. Со читање на објавата, можете да дознаете за временската линија на свадбата. Исто така, ќе обезбедиме пример за временска линија за свадба за да ви биде лесно да го разберете. Откако ќе го погледнете примерот, ќе ве научиме на најсигурниот процес за создавање на неверојатен временска рамка за денот на свадбата.

Времеплов за свадба

Дел 1. Пример за временска рамка за свадба

Ако имате добро испланиран свадбен настан, тогаш тоа може да биде успех. Но, ако сте нови и немате идеја за планирање на свадба, можеби ќе ви помогнеме во тоа. Во оваа објава, ќе ви кажеме сè за свадбите со прегледување на примерот на временската линија за планирање свадби.

Важно е да се организира свадба бидејќи тоа може да се случи само еднаш во животот на парот. Значи, ако сакате да го откриете секој суштински детал за планирање на свадба, ќе ви покажеме едноставен, но совршен времеплов за свадба. После тоа, ќе го опишеме секој настан на свадба. Затоа, никогаш не пропуштајте ја шансата да го прочитате овој водич за да дознаете повеќе.

Пример слика за времеплов за свадба

Добијте детална временска рамка за свадба.

Подолу се дадени најдобрите моменти што можете да ги вклучите кога креирате временска рамка за свадби. Во временската линија вклучивме и одредено време за да ја направиме листата за проверка на временската линија за свадби пореална.

11:00 часот - Почнуваат услугите за коса и шминка

◆ Бројот на луѓе кои ќе ја обработат косата и козметиката ќе одреди кога ќе се случи тоа. 11 часот За просечна група деверици, времето на започнување е обично прифатливо. Можете да го отстраните ова и од вашата временска линија. Тоа може да се случи ако организирате свадба со двајца младоженци или нема да ви требаат официјални услуги за коса и убавина.

14:00 часот - Пристигнува фотографот

◆ Кога креирате типична временска рамка за свадби, никогаш не заборавајте го фотографот. Свадбениот фотограф мора да биде таму 30 минути пред парот да биде подготвен и облечен. Фотографот може да ја фотографира венчаницата во ова време. Вклучени се прстените, комплетот за покани, какви било фустани, костуми или смокинг, како и сите други значајни аспекти. На овој начин, тие можат да добијат многу фотографии кои служат како спомени за иднината.

14:30 - Парот се облекува

◆ Откако ќе се облечете, сега е моментот фотографот да ги сними тие одлични моменти на вашата слугинка. Тие можат да ви помогнат да го затворите фустанот и да ги лизнете чевлите. Исто така, погрижете се и вашата мајка да ви помогне! Таа може да ви помогне со вашите обетки и накит или да го прилагоди вашиот превез.

14:45 - Портрети на секој поединец

◆ Откако младоженецот и невестата се целосно облечени, фотографот мора да фотографира одличен портрет. Мора да биде детално и беспрекорно. Тоа ќе се направи на двајцата партнери.

15:10 часот - Групна фотографија на свадбена забава

◆ Овие слики се дизајнирани да бидат неформални и пријатни. Таа мора да ги документира среќните времиња поминати од парот и пријателите. Погрижете се реквизитите да бидат подготвени ако сакате уникатни фотографии, како на пример наздравување со шампањ. Невестата ќе се слика со девериците на свадба со невеста и младоженец. Младоженецот потоа ќе биде фатен на фотографија со своите младоженци.

15:30 - Прв поглед

◆ Првиот поглед е посебен момент кога вие и вашата сакана се гледате за прв пат. Стотици публика ќе ве гледа како разменувате завети на церемонијата. Овој момент е најдобар бидејќи е кога на парот ќе им стане едно срце.

16:10 часот - Семејни фотографии и свадбена забава

◆ По размена на завети, нека се состане вашето семејство, подготвено и облечено, во фоајето на вашето место. Околу 16 часот, погрижете се вашиот фотограф да има список со секоја семејна комбинација што сакате да ја снимите. Побарајте член од семејството да го води фотографот да ги идентификува сите. За да биде поорганизирано, погрижете се семејството да биде во една област.

17:00 часот - церемонија

◆ Најпроменливо време за свадба е церемонијата. Должината на церемонијата во голема мера ќе влијае на времето. Нерелигиозните ритуали обично траат околу 20 минути. Потоа, верските церемонии може да траат и до еден час.

18:00 часот - Коктел Час

◆ Додека парот бега на снимки по церемонијата со фотографот, поканете ги гостите на час за коктел. Тие ќе уживаат во толку потребната пауза за да се наполнат до крајот на вечерта. Тие можат да се придружат на коктел час на половина пат или на крајот, во зависност од тоа колку слики сакаат да направат. Тие можат да пијат пијалоци и канапе во приватност некое време во свадбениот апартман.

18:30 - Проширени семејни портрети

◆ Секој од списокот мора однапред да знае дека мора да се држи околу фотографиите. Не сакате да го потрошите ова време наоѓајќи членови на семејството. Тие мора да бидат свесни за ваквата ситуација за да спречат конфликт. Назначете некого, или член на тимот за планирање или директен пријател. Тие можат да викаат имиња и да го водат фотографот во расправии со сите. Со тоа, тие можат да забрзаат низ различните групирања. Откако ќе се направат семејните фотографии, двојката може да се придружи на коктел час за кратко време.

19:00 - Поканети гости на вечера

◆ Во шаблонот за временска рамка за свадба, мора да вклучите како да му се заблагодарите на гостинот што дојде на свадбата. Потоа, откако ќе им се заблагодариме, ќе започне вечерата, а сите гости ќе можат да имаат храна и пијалоци.

20:00 часот - Танцување

◆ По вечерата, танцувањето е уште еден момент што можете да го имате на свадбена веселба. Тоа е кога секој може да танцува и да ја крева музиката на рецепцијата. Исто така, тоа е моментот кога парот може да ја исече тортата и да има закуска доцна.

21:00 часот - Гранд излез на свадба

◆ Важно е да имате незаборавен свадбен излез. Тоа е затоа што може позитивно да влијае на сите гости кои доаѓаат на свадбата. Можете да наведете музика за излез од свадбата и да го напуштите приемот со големо заминување. Големиот излез е последното нешто што можете да го ставите во временската рамка за венчавки. После тоа, ќе завршиш. Сега имате идеја за вашиот можен план со временска рамка за свадба.

Дел 2. Како да направите времеплов

Дали сакате да го знаете најдобриот начин да креирате временска рамка за планирање на свадбата? Потоа, користете MindOnMap. Онлајн алатката ќе ви биде корисна ако треба да креирате временска рамка за план за свадба. Со помош на функцијата Flowchart, можете да ги искористите сите потребни алатки за правење временска линија. MindOnMap нуди различни форми, стилови на фонтови, линии и други елементи што ви се потребни. Исто така, можете да направите шарена табела кога ја користите одликата Тема. Функцијата може да ја направи вашата временска рамка попрекрасна и позадоволна за гледање. Со тоа, ви препорачуваме да ракувате со софтверот и да уживате во него. Следете ја постапката подолу и почнете да ја правите временската рамка за свадбениот настан.

1

Одете на кој било прелистувач од вашиот компјутер и посетете ја официјалната веб-страница на MindOnMap. После тоа, можете да ја креирате вашата сметка на MindOnMap или да ја поврзете вашата сметка на Google. Можете исто така да кликнете на копчето Преземи подолу за да ја добиете офлајн верзијата на креатор на временска рамка.

2

Откако ќе ја креирате сметката MindOnMap, кликнете на Направете ја вашата умствена мапа копче. Потоа, на екранот на компјутерот ќе се појави друга веб-страница.

Копче за создавање MindOnMap
3

Кога ќе се појави друга веб-страница, одете на Ново менито и изберете го Графикон на текови функција. По неколку секунди, ќе го видите главниот интерфејс на алатката.

Копче за дијаграм на текови на ново мени
4

За да ги користите формите, одете на Општо дел. Потоа, кликнете и повлечете ја формата што ја сакате за временската линија. Кликнете двапати на обликот за да вметнете текст во неа. Потоа, користете го Пополнете и Боја на фонтот опција на горниот интерфејс за додавање боја на облиците и текстот. Можете исто така да кликнете на Тема карактеристика. Потоа, можете да ја изберете претпочитаната боја што ви треба за временската линија.

Започнете да креирате времеплов за свадба
5

По креирањето на временската линија за свадба, продолжете со процесот на заштеда. Кликнете на Зачувај копче за да ја задржите временската линија на свадбата на вашата сметка. Исто така, користете го Извоз копче за да ја зачувате вашата табела во претпочитаниот финален излезен формат.

Зачувај времеплов за свадба

Дел 3. Најчесто поставувани прашања за времеплов за свадби

Кое е правилото од 30-5 минути за свадбата?

Формулата предвидува дека за задачите кои траат пет минути во реалниот живот ќе бидат потребни триесет минути на денот на свадбата. Дополнително, 30 минути ќе изгледаат како само 5 на денот на свадбата.

Која е просечната временска рамка за свадбата?

Кога зборуваме за просечната временска рамка за венчавки, се работи за тоа што треба да се направи. Можеме да кажеме дека треба да го искористите целиот ден за настаните. Вклучува подготовка до крајот на приемот. Можете да ја видите временската рамка за свадба погоре и да ја видите табелата за да разберете повеќе.

Кој е традиционалниот редослед на свадбена церемонија?

Традиционалниот редослед на свадбена церемонија може да го направи настанот поорганизиран. На нормална свадбена церемонија често се присутни деверушите, слугинката, кумот, младоженците, цветните девојки, носачите на прстените и родителите на парот. Тоа е во прилог на гостите и среќната двојка.

Заклучок

А времеплов за свадба може да послужи како водич за да имате совршен свадбен настан. Имајќи го тоа на ум, драго ни е што споделивме информации во врска со дискусијата. Исто така, нудиме примерок за временска рамка за венчавки што можете да го видите, што го прави покорисен за иднината. Настрана од тоа, вклучивме едноставен туторијал што можете да го следите за да креирате временска линија користејќи го MindOnMap. Затоа, бидете мудри и изберете ја алатката за создавање на прекрасен временски план.

Направете умствена мапа

Направете ја вашата умствена мапа како што сакате

MindOnMap

Лесен за употреба креатор на мапирање на мислите за визуелно да ги нацрта вашите идеи онлајн и да инспирира креативност!